Tapírčä a daňové priznanie

Rabbits (Design by Hoàng Tiến Quyết)

Foto: Flickr/Ancella Simoes. Creative Commons licencia.

 

Tapír mal vážny problém.

Tak dlho nebol v žiadnom príbehu, až sa začal báť, že to je preto, lebo to, čo teraz zažíva, už nikoho nezaujíma. Obával sa toho tak svedomito, až tomu uveril. Vyrovnaný s faktom, že už veru nie je onakvé tapírčä ale starý nudný tapírisko, začal tento tvor bez náznakov rumenca v tvári a rumu v dychu, nehanebne a navyše v triezvom stave vyplňovať daňové priznanie.

Asi o 67 minút malý tapír zistil, že si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 98 496 Sk, čo pri jeho biednom plate znamená, že mu vyjde nulová daňová povinnosť a zrazenú daň vo výške 3976 korún bude môcť žiadať vrátiť od daňového úradu ako preplatok.

Samozrejme, samotné zistenie mu zabralo oveľa menej ako spomínaných 67 minút. Krátko po tom, ako tapír vnoril ňufáčik a svoje atramentové pero do formulárov daňového priznania sa totiž odohralo čosi neobvyklé, čo by možno stálo za príbeh malého tapírčäťa číslo dvanásť.

Daňový formulár sa totiž začal sám od seba hýbať. Vždy, keď sa tapírčätina ťarbavá paprčka s perom priblížila k papieru tak blízko, že ho mohla poškvrniť atramentom, formulár náhle odskočil.

Zašlo to až tak ďaleko, že až celkom do rohu miestnosti. Potom to už viac nezašlo, ale sa to znedazdajky zložilo. Do tvaru zajaca. Neviditeľná ruka priamo pred očami tapírčäťa poskladala z daňového priznania (takmer) bieleho zajaca s obrovskými ušami na ktorých boli nápisy IV. ODDIEL – ÚDAJE NA UPLATNENIE DAŇOVÉHO BONUSU a IX. ODDIEL – MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA.

Zajac následne začal tancovať kankán. Čo bolo dosť nečakané, keďže tapírčä práve počúvalo Nirvanu. Daňovozatiaľeštenepriznaný zajac pri pohľade na tapírovu zarazenú tvár ihneď rozpoznal, že spravil faux-pas, chybu však suverénne napravil, keď z kankánu prešiel plynule na pogovanie. Čo bolo nakoniec veľmi praktické, pretože pri punkových strkaniciach drgol do tapírčäťa a konečne sa mu podarilo vyprostiť sa z rohu miestnosti.

Vtom však dohrala pieseň a v tapírovej izbe bolo chvíľu mrazivé ticho. Tak mínus sedem stupňov.Sedmička je síce obvykle šťastné číslo, ale keď predeň dáte mínusko, tak dostanete presne tú teplotu, pri ktorej tapírom mrzne úsmev na tvári. Tapírčä sa pritom vôbec nesmialo a to čo mu v tom momente zmrzlo na tvári, bol výraz poctivého daňovníka, ktorému pred nosom nenávratne mizne občianska povinnosť. Jednoducho povedané, tapírčä sa pri pohľade na to, ako mu neviditeľná ruka kradne daňové priznanie tváril presne ako medvedica, ktorej niekto kradne mláďa.

Ešte ani nestihla začať ďalšia pieseň a tapírčä už držalo zajaca za IX. ODDIEL – MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA. Na tapírovu smolu však držanie ucha papierového zajaca nie je vôbec také efektívne ako držanie ucha nepapierového teda organického zajaca. Zajac obetoval IX. ODDIEL a spolu s neodtrhnutým uchom na uplatnenie daňového bonusu vyskočil von oknom. Keďže tapír býval v novostavbe na 24. poschodí, papierovému zajacovi prišlo celkom vhod, že ho hneď po výskoku chytil do pazúrov papierový orol, zložený z daňového priznania prevodu a prechodu nehnuteľností.

Miestnosťou, z ktorej zajac vyskočil do pazúrov orla nehnuteľného, sa ozýval hlas Kurta Cobaina. I´m so happy cause today I´ve found my friends … Na zemi sedel tapír so smutnými očami nedobrovoľného daňového podvodníka. Nebol to veru pekný pohľad.

Ešte pár pesničiek sa tapír zmietal v bolestných kŕčoch daňového žiaľu na podlahe, keď tu zrazu vstal a zo zakázanej skrinky vytiahol mesiace nedotknutú fľašku rumu. Know its wrong so what should I do ozývalo sa izbou zatiaľ čo mu dole hrdlom stekali kvapky alkoholického špenátu, či tekutého mentos, ak chcete.

O chvíľu bola fľaška poloprázdna a tapírčä vysmiate od oka k oku. Malý tapír zistil, že si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 98 496 Sk, čo pri jeho biednom plate znamená, že mu vyjde nulová daňová povinnosť a zrazenú daň vo výške 3976 korún bude môcť žiadať vrátiť od daňového úradu ako preplatok.

Daňové priznanie vyplňoval elektronicky.

(V ďalšom pokračovaní sa dočítate ako si tapírčä zakázalo rum)

20. April, 2009    Milan Čupka
Autor je zakladateľom a editorom Amnezia.sk. Pôsobí ako reportér v denníku Pravda. Za svoje reportáže vyhral viacero novinárskych cien od Nadácie otvorenej spoločnosti, Slovenského syndikátu novinárov a Literárneho fondu. Spoluorganizuje tematické večierky Capo di tutti Party.