Tapírčä a veľká smola

Tapir too

Foto: Flickr/S Limbert. Creative Commons licencia.

 

Keď sa tapírčä dostalo na gymnázium, muselo opustiť rodičovský príbytok a presťahovať sa na internát. Nešťastnou zhodou náhod sa to všetko udialo práve v čase, keď sa v novinách neustále písalo o kalifornskom tapírovi Smolodarcovi.

Tohto tapíra si médiá všimli v hokejovom finále Stanleyho pohára. Kalifornský tapír mal svoj obľúbený tím, no na jeho zápasy chodil len keď mu dali v zoo priepustku. Vtedy si obliekol dres svojho tímu a išiel fandiť. Keďže je tapír Smolodarca jediným doposiaľ známym hokejovým fanúšikom-tapírom na svete, stal sa vďačným objektom kamier. Novinárom pritom neuniklo, že v každom zápase, ktorý tapír stihol, jeho obľúbený tím prehral.

Mužstvo, ktorému tapír fandil, sa preto rozhodlo, že mu pred rozhodujúcim zápasom do klietky v zoo privedie najkrajšiu tapíricu, aká sa dá v Kalifornii zohnať. Aby to stopercente zabralo, vzali ju k maskérom hollywoodskych hviezd, krásne ju navoňali a vec považovali za vybavenú. Čo však čert a hlavne hokejový tím nechcel, srdiečko tapíra Smolodarcu bolo natoľko oddané ľadovému športu, že ho neroztopila ani najkrajšia tapírica aká sa dá v Kalifornii zohnať.

Tapír sa len zapýril, ukázal tapírici, kde nájde kŕmidlo a misku s vodou, obliekol si dres a už aj trielil na zápas. Jeho mužstvo prirodzene prehralo.

V tú noc jeden z novinárov zistil, že tapír nenosí smolu len hokejistom. S tapírom si dohodol dlhší rozhovor, ktorý sa mal odohrať priamo v jeho klietke. Keď tam však spoločne dorazili, naskytol sa im mrzký pohľad. Pri kŕmidle ležala najkrajšia tapírica aká sa dá v Kalifornii zohnať úplne celá, od ňufáčika až po chvostík, kompletne mŕtva. Tapíre totiž v ten večer kŕmil praktikant, ktorý im nevedomky nasypal jed na potkany.

Novinár teda rozhovor odvolal a ponáhľal sa do redakcie. Po ceste sa mu pokazilo auto, krátko na to mu volala jeho manželka, aby mu oznámila, že je lesbička a k tomu všetkému hrali v metre, ktoré využil ako náhradnú dopravu, neustále dokola pieseň Dragostea Din Tei. Pri piatej repríze rumunského hitu vymyslel tapírovi dodnes používanú prezývku Smolodarca a rozhodol sa, že ak sa dožije príchodu do redakcie, podrobí Smolodarcu riadnemu výskumu.

Dožil a podrobil. Zistil fascinujúce veci. Tapír Smolodarca podporoval v amerických prezidentských voľbách 2004 Johna Kerryho, v roku 2005 bol osobne popriať veľa zdravia pápežovi Jánovi Pavlovi II., v roku 2006 pozeral finále majstrovstiev sveta vo futbale pred televízorom vo francúzskom drese, v roku 2007 pomáhal kapele Desmod nahrať album Kyvadlo a v polovici roku 2008 navštívil centrálu Lehman Brothers.

Médiám viac nebolo treba. S pomocou stoviek blogerov a recesistov bol zrazu tapír zodpovedný za všetko zlo sveta. Smutné na tom bolo najmä to, že si to s ním odniesli aj ostatné tapíre, nášho malého tapírčäťa nevynímajúc. S tapírčäťom totiž nik nechcel zdieľať intrákovú izbu. Prvý spolubývajúci, po tom čo zbadal na izbe práve sa vybaľujúce tapírčä, ani nepozdravil, len si otvoril kufor, vybral fén a doslova bleskurýchlo zmizol v kúpeľke. Šomral si pritom niečo ako “už som aj tak v prdeli, tak nech je to rýchle”.

Keď jeho mŕtve telo odniesli preč, o malom tapírovi vedel už celý internát a ubytovacia komisia prijímala rekordné úplatky výmenou za zisk izby na inom poschodí, či ešte lepšie, v inom bloku, či inej budove internátov.

Tapír sa časom zmieril s tým, že bude bývať sám a snažil sa nájsť v tom čo najviac pozitív. Jedným z nich bol fakt, že po dlhých rokoch si tapírčä konečne mohlo zariadiť izbu presne podľa svojich predstáv.

Keďže tapírča vždy vlastnilo stredne pokročilú predstavivosť, chcelo mať na izbe všetky známe tajomné predmety. V starožitnostiach si kúpilo pandorinu skrinku. Spred kancelárie riaditeľa gymnázia si požičalo lietajúci koberec. Od starých rodičov si zase prinieslo televízor Tesla. Akurát jedna vec mu chýbala – trinásta komnata.

Trápilo sa tým preveľmi a už-už chcelo namáčať žiaľ a ňufáčik v rume, keď tu sa plesklo po čele. Keď sa asi o hodinu prebralo z bezvedomia (tapíre majú ťarbavé paprčky a nezriedka neodhadnú správne svoju silu v predných labkách), začalo sa hneď usmievať.

Rozhodlo sa totiž, že skrinku, do ktorej dalo hneď po príchode fľašku rumu, si zakáže otvárať. To bude jeho trinásta komnata! A tak tapírčä až do prapodivného vypĺňania daňového priznania prestalo piť rum.

(V ďalšom pokračovaní sa dozviete ako sa tapírčä učilo rozoznávať drum´n´bass od dub stepu. Alebo niečo iné.)

15. June, 2009    Milan Čupka
Autor je zakladateľom a editorom Amnezia.sk. Pôsobí ako reportér v denníku Pravda. Za svoje reportáže vyhral viacero novinárskych cien od Nadácie otvorenej spoločnosti, Slovenského syndikátu novinárov a Literárneho fondu. Spoluorganizuje tematické večierky Capo di tutti Party.