Kapybara a čierna mačka

Foto: Flickr/Tambako The Jaguar. Creative Commons licencia.

Foto: Flickr/Tambako The Jaguar. Creative Commons licencia.

 

Zatiaľ čo tapíre majú za príbuzných elegentné zvieratá ako sú kone a drsné ako sú nosorožce, príbuzným kapybary je napríklad morské prasa, ktoré, ako dobre vieme, nie je ani prasa a ani morské.

To o mnohom vypovedá.

Neďaleko hlavnej cesty sa rozprávali tri mačky (dve strakaté a jedna čierna) práve v momente, keď sa cez priechod pre chodcov vydal mladý pár. Dve strakaté sa obrátili smerom k ceste a keby mali pukance, určite by medzi ne ponorili labky a zopár si ich hodili do úst. ,,No choď už, choď,” poháňali čiernu.

Margaréta (tak sa volala) sprvoti trochu neochotne, napokon predsa prebehla mladému páru popred nohy. Chlapec si okamžite odpľul, za čo sfleku schytal po hlave. Mačky sa išli popukať od smiechu. Čierna sa potom nenápadne vrátila k strakatým, aby dokončili rozbehnutú debatu o význame mačiek v zimnej horskej turistike.

,,Prasa.” Prehodilo dievča a odsunulo sa o pol metra od chlapca. Ten jej vysvetľoval, že je len poverčivý, že inak nikdy nepľuje… A vôbec. Veď jej už dvakrát kúpil sériu rezaných kvetov.

K prechodu medzitým docupital zadychčaný sedemročný chlapec. Jeho ruka tam už chviľu čakala aj s nervóznou matkou. ,,To si ako predstavuješ, učiteľke povedať, že doma ješ biele rožky? Čo si o nás pomyslí?”

,,Mama, cica!” Povedal chlapec, keď zbadal Margarétu, zároveň s tým, ako na semafore zasvietil zelený panáčik. ,,Opováž sa ju chytať. Niečo chytíš a tvoj otec zase povie milej babinke, že sa neviem postarať o vlastné decko. Kšá, kšá, kšá!”

Margaréta sa splašila, a vbehla priamo do instant mesidžu kapybare, ktorá písala reakciu na inú vlastnú reakciu pod falošným nickom v rýchlosti asi 65 kilometrov za hodinu.

Čiernu mačku ďalšie a ďalšie autá behom týždňov zlisovali do dvojrozmernej podoby a mohli by ste si ju tam možno prísť pozrieť aj dnes, keby ju po pár mesiacoch nezaliali leniví cestári novým asfaltom. Ale to je už iný príbeh.

Kapybara zastavila svoj biely golf a neodtŕhajúc zrak od displeja mobilu, stlačila paznechtom ikonu “SEND”, opatrne zasunula smartfón do koženého púzdra a vystúpila z auta. Pozrela na zdochýnajúcu mačku, potom na prednú masku auta pokropenú krvou. Nervózne zavrčala, ako keby chcela od kŕmidla odplašiť malé tapírčä (na dospelého tapíra by si nikdy netrúfla).

Keď chlapec zbadal kapybaru, snažil sa chytiť dievča za ruku a stiahnuť ju na druhú stranu ulice, no ona sa mu urazene vytrhla a ešte ho demonštratívne predbehla o dva kroky.

,,Stojte. Určite ste to videli.” Oslovila ich kapybara, presne podľa najtemnejších očakávaní chlapca.

,,Prosím?” Opýtal sa.

,,Chcem žalovať príbuzných tej mačky za poškodenie vozidla. Pozrite sa na tie fľaky od krvi. Budem potrebovať svedkov.“

,,Prepáčte, nič sme si nevšimli a teraz tu riešime…”

,,Tak sa pojeb ty chudáčik. Však aj babenka od teba uteká, jak vidím.”

 

,,Mama, morské prasiatko!” Skríkol chlapec a nadšene sa rozbehol ku kapybare. Akonáhle sa priblížil na jej dokus, kapybara si precízne na detskej ručičke vyhliadla tepnu a slastne sa zakusla.

,,Stojte. Videli ste to! Dosvedčíte mi, že to nebola moja chyba. Chlapec sa sám rozbehol a…” Kričala zúfalá matka na mladý párik, zatiaľ čo chlapček svojou krvou špinil aj zadnú časť bieleho volkswagenu.

Kapybara pochopila, že toto je jedna z tých životných situácií, keď je lepšie zaplatiť si druhý najlacnejší umývací program na benzínovej pumpe z vlastného vrecka, nasadla do auta a odfrčala het.

Dievča medzitým nadávalo chlapcovi, že čo je za chlapa, keď nevie ani len prvú pomoc podať, ani číslo na záchranku spamäti. Matka zase čoraz nástojčivejšie žiadala od páru, aby jej potvrdil, že to nebola jej vina.

A dve strakaté mačky čakali, či chlapček naozaj vykrváca, aby ho mohli zjesť.

15. July, 2014     ,Milan Čupka
Autor je zakladateľom a editorom Amnezia.sk. Pôsobí ako reportér v denníku Pravda. Za svoje reportáže vyhral viacero novinárskych cien od Nadácie otvorenej spoločnosti, Slovenského syndikátu novinárov a Literárneho fondu. Spoluorganizuje tematické večierky Capo di tutti Party.