O nástrahách smartfónov

Foto: Flickr/Edwin Lee. Creative Commons licencia.

Foto: Flickr/Edwin Lee. Creative Commons licencia.

 

Som zarytý tradicionalista a novým výdobytkom techniky sa vyhýbam, ako sa len dá. Dodnes sa odievam do ľanovej košele a konopných gatí. Svietim petrolejkou, pijem vodu zo studne a korešpondenciu posielam iba furmanskými vozmi prechádzajúcimi okolo môjho gruntu.

Niektorým novinkám sa ale človek nevyhne a moje okolie usúdilo, že dozrel čas, aby som aj ja volal v šíri svet pomocou technologicky nadupaného smartfónu s dotykovým displejom. Vecička ma nejako zvlášť neočarila a vyzerala ako malý obdĺžnikový medovník so sklíčkom pripečeným na povrchu. Presne taký medovník som nedávno priniesol mojej gazdinej z ekojarmoku.

Hneď na začiatku inštalácie toho čuda ma prekvapila jedna vec: Na displeji sa okrem množstva neznámych ikon objavil aj nápis ohlasujúci moju presnú polohu a aktuálny stav počasia v uvedenej lokalite. Veľmi mi polichotilo, že páni operátori poznajú moje selo a ktorási miestna klebetnica im dokonca poreferovala aj o našom počasí.

V závere inštalácie môjho elektronického paholka som sa však preklikal k zaujímavému odkazu. Mal som si vybrať, či súhlasím, alebo nesúhlasím s tým, aby istá spoločnosť zisťovala „anonymné“ údaje o mojej polohe. Údaje vraj majú byť zhromažďované aj vtedy, keď môj nový elektronický paholok bude odpočívať v almare, alebo sa mi bude pohojdávať v konopných gatiach počas kosenia hornej lúky.

A to ma teda rozčertilo. V blikajúcom svetle petrolejky som preštudoval nejednu konšpiračnú teóriu a dobre viem, že silnejú snahy o sledovanie pohybu čo najväčšieho počtu gazdov.

Bez váhania som stlačil tlačidlo „nesúhlasím“. Odveta prišla v okamihu: Z displeja zmizol nápis ohlasujúci moju polohu a aktuálne počasie. Namiesto toho sa na mňa zubil škodoradostný nápis, že ak chcem vedieť, kde sa nachádzam a aké je vonku počasie, musím zapnúť službu sledovania polohy.

Ďakujem pekne. Vždy viem, kde sa nachádzam a či mi na hlavu praží slnko, alebo prší. Za tieto nezmyselné informácie predsa nezapredám svoju gazdovskú slobodu! A ak náhodou predsa len neviem, kde som, chlapi ma vždy spoľahlivo donesú z krčmy domov.

22. December, 2011    Lukáš Luk
Autor je profesionálny pútnik po zaujímavých miestach a amatérsky prírodovedec renesančného typu. Do reálneho sveta sa chodí iba najesť a vyspať. Publikoval vo viacerých literárnych časopisoch, ukážky z jeho tvorby odvysielal Slovenský rozhlas. Je autorom kníh Príbehy Považského Sokolca a Záhada Považského Bula. Za obe bol nominovaný medzi finalistov prestížnej súťaže Anasoft Litera.