O chorobách miláčikov

Ak patríte k majiteľom hravého psíka, či utešenej mačičky, pravdepodobne považujete vášho miláčika za najčistejšieho tvora na svete. Je možné, že ho zo samej lásky bozkávate na hebký kožúšok a v návale bezbrehej radosti si od vášho štvornohého kamaráta nechávate olizovať tvár. Celkom určite ste už niekedy konzumovali jedlo rukami, krátko po tom, ako ste vášmu zvieratku vyberali s papuľky steblo trávy, či gombík zo zimného kabáta. Vedzte teda, že patríte medzi osemdesiat percent európskej populácie, ktorá v sebe nosí zárodky malých červíčkov známych pod názvom škrkavky. Ak ste sa práve ohradili, že psa ani mačku nevlastníte, musím vás ubezpečiť, že každý priestor, v ktorom sa pohybujú psy a mačky je zamorený mikroskopickými vajíčkami škrkaviek a otázka orálneho prenosu je otázkou času aj u extrémne čistotných ľudí. Vajíčko škrkavky sa síce v ľudskom tele nevyvinie na dospelého jedinca, ale malé larvy škrkaviek cestujú krvou v našom tele. Dostávajú sa do pľúc, ale aj do pečene, srdca, mozgu, svalov a oka. Ak sa nezbedné červíčky zahniezdia v pľúcach budete trpieť nevyliečiteľným pokašliavaním, ak sa usídlia v mozgu, spôsobia doživotnú migrénu. V pečeni spôsobujú ochorenie podobné cirhóze a po invázii oka môžu spôsobiť aj slepotu.

Obdivovatelia operencov sú na tom ešte horšie. Chovatelia vtákov a ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s vtáčím trusom (hoci aj prechádzkou historickým námestím za potlesku kŕdľa holubov) trpia celou škálou ochorení spôsobenými potvorkami známymi ako chlamýdie. Sú to baktérie, ktoré žijú vo vnútri ľudských buniek, kde celkom úspešne parazitujú. Napádajú bunky mandlí, hrdla, pľúc a svalov. Tiež bunky imunitného systému. Spôsobujú stavy pripomínajúce virózu – bolesti svalov, kĺbov, zápal hrdla, pľúc a chronickú únavu. Ale to ste určite dávno vedeli.

Primár infekčného oddelenia mi je svedkom, že som vás nechcel vyľakať, prípadne narušiť vzťah k vášmu domácemu maznáčikovi. Zadržte a nepriväzujte vášho psíka k bráne útulku, ani rodinného kanárika nevypúšťajte z klietky do chladnej jesennej noci. Mám totiž pre vás ešte jednu informáciu: Seriózne štatistické výskumy dokázali, že majitelia domácej hávede akéhokoľvek druhu sa vďaka opätovanej láske nemých tvárí dožívajú dokázateľne vyššieho veku, ako úzkostliví vyznávači čistých rúk a sterilného prostredia.

17. October, 2011    Lukáš Luk
Autor je profesionálny pútnik po zaujímavých miestach a amatérsky prírodovedec renesančného typu. Do reálneho sveta sa chodí iba najesť a vyspať. Publikoval vo viacerých literárnych časopisoch, ukážky z jeho tvorby odvysielal Slovenský rozhlas. Je autorom kníh Príbehy Považského Sokolca a Záhada Považského Bula. Za obe bol nominovaný medzi finalistov prestížnej súťaže Anasoft Litera.