Technológie idú napred míľovými krokmi. Dnes už nie je žiadne vzdialené sci-fi že sa po uliciach budú pomedzi nás motať Terminátor-i. Ak teda nechceme byť v najbližšom desaťročí na zozname ohrozených druhov my samotný mali by sme si dnes dobre premyslieť čo naučíme dnešné super-počítače. Aký im dáme príklad pri vytváraní umelej inteligencie.
Svoje by vám o tom vedeli povedať v Microsofte. Ich četovací robot nazvaný Tay ktorého nasadili do reálnych podmienok sa behom necelých 24 hodín vymkol spod kontroly. Podstatu jeho nasadenia do reálnych podmienok malo tvoriť otestovania ako sa vysporiadať s nečakanými vstupmi. Pretože sa jednalo o reálnu komunikáciu bez napred určených moderátorov, zapojiť sa mohol kto chcel, a to platilo tiež o téme konverzácie. Napokon po niekoľkých hodinách sa z neho stal rasista ktorý dokonca viac menej súhlasil s Adolfom Hitlerom. Alebo proti-migračnou politikou súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Výsledkom bolo že sa nakoniec do veľkej mieri potvrdil takzvaný Godwinov zákon. Je to zákon ktorý nám hovorí o tom že čím dlhšie prebieha internetová komunikácia, respektíve v tomto prípade diskusia. Tým je vyššia pravdepodobnosť že sa v nej napokon objaví náväznosť na nacizmus ako aj samotného Adolfa Hitlera.
Ani Amazon nedopadol o nič lepšie. Po tom čo bolo rozhodnuté že dajú šancu pri vyhľadávaní nových zamestnancov umelej inteligencii. Milé dámy, tento krát vám musíme dať za pravdu že muži sú na niektoré pozície uprednostňovaný. Pretože hádajte čo. Áno správne, umelá inteligencia uprednostňovala pri výbere zamestnancov mužov. Nemusíme vám preto vravieť že takýto nábor nových ľudí skončil tak rýchlo ako začal.
V oboch prípadoch je treba nastaviť zrkadlo spoločnosti v akej žijeme. Umelú inteligenciu nezaujíma ako sa cítime. Ona to ešte nechápe a nič nenasvedčuje tomu aby sa v tomto storočí v tomto smere niečo zmenilo. Môžete teraz namietať že boli učinené pokroky aj v tejto oblasti. Ale faktom ostáva že my ľudia sme tí čo jej idú príkladom. Keď neveríte, skúste svojmu dieťaťu vysvetliť že mu nemôžete kúpiť hračku pretože musíte zaplatiť hypotéku za byt. Verte že to nepochopí. Maximálne tak prestane plakať ale to je všetko. A podobný princíp platí pri učení sa umelej inteligencie, maximálne vám povie že tomu rozumie ale skutočnosť bude opačná.