Hovorí sa, že táto operácia bola zameraná hlavne na Blízky východ a severnú Afriku a väčšina obsahu bola v arabčine.
Bolo odstránených viac ako 350 účtov a stránok. Pre obra sociálnych médií je zriedkavé verejne spájať takéto aktivity s vládou.
Saudská Arábia sa k tejto otázke zatiaľ nevyjadrila. Vo vyhlásení Facebook uviedol, že konal tento týždeň pri riešení „koordinovaného nelatentného správania “ na svojej platforme a na Instagrame, ktoré spoločnosť vlastní.
Hovorí sa o tom, že účty boli zriadené tak, aby sa ľudia mohli prezentovať ako občania týchto krajín, alebo vytvárať stránky, ktoré vyzerajú ako miestne spravodajské strediská.
Spoločnosť čelí rastúcej kritike za to, že nedokázala potlačiť dezinformácie na svojich platformách.
Uviedla tiež, že pozastavila aj samostatnú – neprepojenú – operáciu, ktorá vznikla v Spojených arabských emirátoch a Egypte. V týchto prípadoch však netvrdil odkazy na úradníkov.
Vedúci Facebookovej politiky kybernetickej bezpečnosti, Nathaniel Gleicher, vysvetlil, ako údajne fungujú saudské účty. „Správcovia stránky a majitelia účtov obvykle uverejňovali v arabčine informácie o regionálnych správach a politických otázkach vrátane tém, ako je korunný princ Mohammad bin Salman, jeho plán hospodárskej a sociálnej reformy„ Vízia 2030 “, a úspechy saudských ozbrojených síl, najmä počas konflikt v Jemene, “uviedol.
Dodal: „Často zdieľali kritiku susedných krajín vrátane Iránu, Kataru a Turecka a spochybnili dôveryhodnosť spravodajskej siete Al-Jazeera a Amnesty International.
„Aj keď sa ľudia za touto činnosťou pokúšali utajiť svoju totožnosť, naša recenzia našla prepojenia na jednotlivcov, ktorí sú spojení s vládou Saudskej Arábie.“
Odstránené účty a stránky sledovali približne 1,4 milióna ľudí.
Facebook hovorí, že kampaň strávila 108 000 dolárov (89 000 GBP) na reklamu.