So zámerom dostať ochranu našej planéty do povedomia širšej verejnosti zaradili sme do kalendára aj jeden deň, ktorý je venovaný len našej krásnej zemi pod názvom Deň Zeme. Počas tých 24 hodín je zvykom sadiť mladé stromčeky alebo upratovať či vykonávať mnoho iných aktivít, spojených s ochranou prírody. Zemi je venovaná ekológia aj jedna hodinka v roku pod názvom Hodina Zeme, no to je veľmi krátky čas na to, aby sme stihli viac činností s týmto zámerom. V tom názve sa skrýva iná myšlienka. Nabáda ľudí, aby si aspoň raz v roku na 60 minút oddýchli od všetkých vymožeností modernej doby a vypli všetky počítače, lampy, televízory, notebooky či telefóny a aj ostatné spotrebiče, ktoré potrebujú na svoju činnosť elektrickú energiu.
Elektrický smog nás ohrozuje všade
Na ten čas by sa mal svet ponoriť do úplnej tmy. Elektrický smog už nabral také obrovské rozmery, že už takmer neexistuje miesto na zemi, kde by sa mu dalo vyhnúť. Elektronike, s ktorou sa stretávame na každom kroku, už nedokážeme uniknúť. V tomto roku bola Hodina Zeme určená na dvadsiateho štvrtého marca medzi pol deviatou a pol desiatou hodinou. Slovensko si tento sviatok veľmi nepripomína, jeho propagácia je slabá a ľudia o ňom nemajú veľa informácií. Myslieť si, že zem sa so všetkým, čo jej spôsobujeme, vyrovná sama, je naivné. Má svoje mantinely, ktoré ak prekročíme, niet už cesty späť.
Urobme hodinu viackrát do roka
Službu s cieľom pomôcť našej planéte môžeme urobiť kedykoľvek počas roka, nie je to výsostne vyhradené len na tú jednu hodinu. Najúžasnejšie by bolo, ak by sme sa vedeli vzdať techniky a v maximálnej miere využili len slnečnú energiu počas celého dňa, aby sme večer už nemuseli zapínať spotrebiče a ušetrili by sme tak elektrickú energiu. Večer pri sviečkach je predsa oveľa romantickejší! A po zotmení by sme si išli rovno do postele… Naši predkovia tak žili a boli spokojní a šťastní. Aspoň na tých 60 minút v roku by sme sa mohli vrátiť v čase a skúsiť si to bez televízora, vyzváňania mobilu, bez rádia či počítača. Namiesto toho by sme sa mohli viac venovať rodine, porozprávať sa s deťmi, navštíviť starých rodičov a priateľov, na ktorých nemáme v bežné dni čas. Určite by nám to pomohlo utužiť vzťahy a nájsť rovnováhu aj v sebe, pretože ona je dôležitá na to, aby sme pochopili potreby aj tých druhých.