Každá jedna zelenina, ovocný strom, či krík, bylinka, kvet, alebo strukovina, má isté nároky na pôdu. S týmto pojmom ste sa už určite stretli. Čo to ale znamená v praxi? Ide o to, aké živiny potrebuje konkrétna rastlina pre zdravý rast a nasádzanie plodov. Väčšinu z nich pritom čerpá práve zo zeme. Ak teda hovoríme o nárokoch na pôdu, myslíme na látky obsiahnuté v nej.
Vo všeobecnosti, by sme mohli povedať, že všetky rastliny a plodiny potrebujú vysoký obsah živín. Pokiaľ im však budeme vedieť zabezpečiť tie konkrétne, môžeme sa tešiť na ohromnú úrodu, a to každý rok. Preto je dobré, ak si na svojej záhrade necháte urobiť takzvaný agrochemický rozbor pôdy.
Vďaka tomuto rozboru budete presne vedieť, aké živiny a látky, pôda na vašom pozemku obsahuje. Na základe toho, môžete sadiť plodiny, ktorým dané podmienky vyhovujú. Tie, pre ktoré naša zemina nebude vhodná, máte možnosť prihnojovať presne podľa ich potrieb.
Najdôležitejšími živinami, ktoré potrebuje väčšina rastlín je fosfor, draslík, horčík a vápnik, avšak v rozdielnych pomeroch. Rozbor pôdy je zameraný práve na nich.
Horčíkje potrebný najmä v období kvitnutia a nasádzania plodov. Ovplyvňuje tiež ich kvalitu.
Vápnik neutralizuje kyslé zložky v pôde. Pôsobí teda ako neutralizačná zložka. Väčšina rastlín totiž neobľubuje prílišnú kyslosť.
Fosforje dôležitý najmä v období kvitnutia a dozrievania plodov. Pokiaľ ho majú rastliny nedostatok, prejavuje sa to zle vyvinutými kvetmi. V dôsledku toho sú plody nekvalitné, alebo vôbec nedozrejú. Zvýšené množstvo tejto látky potrebuje najme plodová zelenina a okrasné kvetiny. Naopak ovocné stromy pri jeho nadbytku zrýchlene starnú.
Draslíkje nevyhnutný najmä kvôli tvorbe cukrov a pri asimilačných procesoch. Vďaka nemu môžeme dopestovať kvalitnú plodovú zeleninu, plnú vitamínov, minerálov a iných zdravých látok. Keďže priamo pôsobí na tvorbu cukrov, pri jeho nedostatku budú plody menej kvalitné a horkej, či príliš kyslej chuti.