Z pohľadu Slovenska a jeho súčasnej ekonomiky isté formy podnikania rozkvitajú a darí sa im, zatiaľ čo u iných je to biednejšie. Podľa výsledkov zdanení to žiaľ vyzerá tak, že na Slovensku nefandíme príjemným službám a napr. reštauráciám, cestovný ruch nie je u nás z hľadiska zárobku ukážkový. Najviac si u nás zarobia automobilky, farmaceutický priemysel a hazardné hry.
Možno si poviete, že ide „len“ o ekonomiku a jej štatistiky, avšak nemôžem sa zbaviť potreby podotknúť, že tieto výsledky veľa napovedajú o našom zriadení. Jednoducho mi nepríde správne, že Slovensko je jedna veľká automobilka, kde pracuje veľké množstvo tých, čo sú evidovaní ako zamestnaní. Iné služby, zamestnania a odvetvia akoby boli len v menšine a takmer neexistovali, respektíve naše zriadenie a životy ľudí sa točia okolo „ochoty“ investorov usadiť sa na našom území a považovať nás za skvelý podnikateľský model = Veľká produktivita, ranné a nočné zmeny, vysoký pracovný čas/ nižšie platy slovenských zamestnancov.
Zárobky farmaceutického priemyslu u nás napovedajú, že na Slovensku je veľa ľudí odkázaných na lieky (a ich pravidelnú kúpu aj napriek mesačnému hradeniu zdravotného poistenia).
Hazardný „priemysel“ možno ani nepotrebuje komentár a vravím vám, pre sociálne zriadenie a status našej spoločnosti je to strata, respektíve kôl do rakvy. Pre ekonomiku štátu však celkom stabilný a produktívny nástroj.
Čo je však z hľadiska slovenských podnikateľov, ale aj nášho statusu celkovo relatívne smutné, je fakt, že na oveľa nižších priečkach a z hľadiska zisku v nejednom prípade stratových pozíciách sa nachádza cestovný ruch a reštaurácie. To opäť o niečom napovedá.
Pravdepodobne to značí fakt, že ľudia kupujú lacné potraviny v supermarketoch a týmto príjemných službám sa žiaľ (vo všeobecnosti) zďaleka vyhýbajú.