Je úplne jedno, či máte doma koberce, alebo čistú podlahu bez nich. Ak ku vašim rituálom patrí iba vysávanie, mali by ste vedieť, že takto svoju domácnosť nikdy nevyčistíte stopercentne. Zbavíte sa síce väčších nečistôt, avšak drobné čiastočky prachu ostanú vo vzduchu a po chvíli sa opäť usadia na nábytku, či zemi. Ako by sme teda mali upratovať správne?
Podlahy
Ak na zemi nemáte koberce, upratovanie je o čosi ľahšie. Mali by ste ho však praktizovať častejšie, pretože na rozdiel od kobercov, prach a všetky nečistoty lietajú hore dole. Nemajú sa totiž do čoho zachytiť. Po tom, ako celý byt poriadne povysávate, počkajte asi dvadsať minút. Za tento čas sa stihne zvírený prach opäť usadiť. Následne poutierajte vlhkou handrou nábytok a povysávajte gauč, kreslá a poprípade i posteľ. Ako posledný úkon vás ešte čaká pozmývanie podlahy mokrou handrou, či mopom. Pri vysávaní, utieraní prachu a zmývaní, by ste mali mať vždy otvorené okno. Tak poputuje časť prachu rovno vonku.
Koberce
Pri kobercoch je zbavovanie nečistôt o čosi komplikovanejšie, nemusíte to však robiť tak často ako pri čistých podlahách. Prach a drobné nečistoty sa v koberci zachytia, takže sa v takom množstve nedostávajú do vzduchu. Práve preto, by ste mali vysávať aspoň každý tretí deň. raz mesačne, by ste sa mali donútiť koberce vydrhnúť do hĺbky. Na tento účel vám poslúži aktívna pena, určená na tepovanie. Nemusíte koberce tepovať. Stačí ak na nich nanesiete penu a kefou ich iba jemne prešúchate. Mali by ste sa snažiť, aby ste ich namočili čo najmenej, pretože dlho schnú. Mokré vlákna sú ideálnym prostredím na množenie plesní a iných choroboplodných zárodkov. Nepríjemných pachov sa zbavíte tak, že koberce posypete jedlou sódou, alebo postriekate octom. Prvý spomínaný spôsob je síce príjemnejší pre náš nos, ale ocot je o niečo účinnejší. Ak pootvárate okná, za pol hodinky po ňom nezostane ani pamiatka.